reklama
kategoria: Technologie
5 lipiec 2023

Ikona w dziedzinie biotechnologii i medycyny. Znana jako pierwszy ssak, który został sklonowany z dorosłej komórki somatycznej

zdjęcie: Ikona w dziedzinie biotechnologii i medycyny. Znana jako pierwszy ssak, który został sklonowany z dorosłej komórki somatycznej / Toni Barros/(CC BY-SA 2.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Toni Barros/(CC BY-SA 2.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Było to wydarzenie o niezwykłym znaczeniu. 5 lipca 1996 r. w Szkocji narodziła się Dolly, owca będąca pierwszym ssakiem sklonowanym z dorosłych komórek somatycznych.
REKLAMA

Owca Dolly

Była pierwszym zwierzęciem sklonowanym z komórek somatycznych dorosłego osobnika za pomocą metody transferu jąder komórkowych. Naukowcy z Instytutu Roslin w wiosce Roslin pod Edynburgiem w Szkocji, w tym Ian Wilmut i Keith Campbell wraz z ich zespołem, przeprowadzili proces klonowania. Dolly urodziła się 5 lipca 1996 r. i żyła nieco ponad 6,5 roku.

Materiał genetyczny użyty do sklonowania Dolly został pobrany z gruczołu mlekowego dorosłej owcy rasy Finn-Dorset, który stanowił pierwowzór klona. Jądra komórkowe zostały wyodrębnione i przeniesione metodą transferu jądrowego do oocytów owcy rasy Scottish Blackface, które wcześniej zostały pozbawione swoich jąder. Ten eksperyment udowodnił możliwość sklonowania całego organizmu na podstawie materiału genetycznego pobranego z dowolnej części ciała, z komórek somatycznych, które zachowały swoją pluripotencjalność i mogły rozpocząć rozwój organizmu. Warto jednak zaznaczyć, że Megan i Morag były pierwszymi sklonowanymi zwierzętami z różnorodnych komórek, które zostały sklonowane za pomocą metody transferu jąder komórkowych, ale pochodziły z hodowli komórkowej blastocysty, a nie bezpośrednio od żywego zwierzęcia.

Owca Dolly została nazwana na cześć piosenkarki country Dolly Parton, co było żartobliwym nawiązaniem do jej znaczącego biustu.

Życie Dolly

Przez całe swoje życie Dolly pozostawała pod opieką Instytutu Roslin, gdzie była nieustannie śledzona przez media. W instytucie została skojarzona z owcem rasy Welsh Mountain o imieniu David, co doprowadziło do narodzin sześciu jagniąt. Pierwsze z nich, urodzone w kwietniu 1998 r., otrzymało imię Bonny. Kolejnego roku przyszły na świat bliźniaki, a rok później narodziły się trojaczki.

Śmierć

14 lutego 2003 r. Dolly została uśpiona z powodu postępującej choroby płuc. Normalnie owce rasy Finn Dorset żyją od 12 do 15 lat – Dolly zmarła w wieku niecałych 7 lat.

Następstwa

Od czasu Dolly klonowanie innych ssaków, takich jak bydło domowe, konie, świnie, myszy, koty i psy, a także organizmów transgenicznych, zostało osiągnięte z powodzeniem. Klonowanie niektórych gatunków stało się rutynową techniką, która w pewnym momencie stała się także dostępna komercyjnie dla klientów. Niemniej jednak, nadal istnieją gatunki, których nie udało się sklonować, a nie wszystkie szczegóły naukowe dotyczące technik klonowania są znane. Nadal trwają badania nad potencjalnymi zaletami, wadami i możliwościami zastosowania klonowania, takimi jak zwiększenie populacji zagrożonych gatunków.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Otwock
7.2°C
wschód słońca: 07:37
zachód słońca: 15:25
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Otwocku

kiedy
2024-12-22 13:00
miejsce
Teatr Miejski, Otwock, ul. Armii...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-09 19:00
miejsce
Teatr Miejski, Otwock, ul. Armii...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 16:00
miejsce
Teatr Miejski, Otwock, ul. Armii...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 18:00
miejsce
Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury,...
wstęp biletowany