30 listopad 2022

W najbliższych trzech latach stworzymy dodatkowe 100 tys. miejsc w żłobkach

zdjęcie: W najbliższych trzech latach stworzymy dodatkowe 100 tys. miejsc w żłobkach / fot. PAP
fot. PAP
Będziemy w najbliższych trzech latach tworzyć dodatkowe 100 tys. miejsc w żłobkach i 500 tys. miejsc pracy. To jest w naszym planie i myślę, że to zmieni Polskę jeszcze bardziej na lepsze – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.
REKLAMA

Premier wraz z szefową ministerstwa rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg podczas konferencji prasowej w żłobku samorządowym w Pilawie (woj. mazowieckie) przedstawili zmiany w programie "Maluch plus".

"Wiemy doskonale, że dzieci są największym skarbem rodziców, ale powinny być i są też największym skarbem dla państwa polskiego. Aby nie był to tylko pusty slogan, to polityka rodzinna musi iść w ślad za tym hasłem" – podkreślił premier.

Dlatego, jak wskazał, polski rząd wdrożył m.in. nowe zasady finansowania. "Takie, które ułatwiają wychowanie dziecka – mamy wiele różnych, nowych rozwiązań, sposobów finansowania, które pomagają w realizacji wszystkich marzeń rodziców" – powiedział szef rządu.

Podkreślił, że szczególnie życie kobiet, zdolność pogodzenia życia zawodowego – kariery, z życiem rodzinnym jest bardzo ważne. Dlatego kontynuowane są programy takie, jak 500 plus, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy "Maluch plus" czy dopłata do jednego miejsca w żłobku dla rodziców.

Podkreślił, że w 2013, czy 2014 r. w Polsce było poniżej 80 tys. miejsc w żłobkach. "W tym roku, na koniec, będzie to powyżej 230 tys. miejsc w żłobkach dla maluchów. To nie jest skok w przyszłość, ale można powiedzieć trójskok – potrojenie miejsc w żłobkach jest czymś, co daje realną możliwość podjęcia pracy dla kobiet, dla mam" – podkreślił.

Zaznaczył, że oponenci rządu mają często usta pełne frazesów o prawach kobiet. "A czymże są prawa kobiet, jeżeli w realny sposób nie daje się wolności, godności, nie zwiększa się możliwości kobiet na rynku pracy" – powiedział.

Wskazał programy i działania polskiego rządu, stworzone po to, by przywrócić godność rodzinom.

"To jedynie, do czego nasi oponenci rzeczywiście dążyli i rzeczywiście to organizowali, to wyrównanie wieku emerytalnego do 67. roku życia dla kobiet i dla mężczyzn" – ocenił działania poprzedników.

W jego ocenie to, co musi robić państwo – jak w Pilawie, w odwiedzanym przez premiera i minister rodziny żłobku samorządowym – to pomoc w tworzeniu miejsc w żłobkach i przez to pomoc dla rodzin, bo nie wszystkie mogą skorzystać z pomocy babci czy dziadka.

Morawiecki podkreślił, że ten skarb – dzieci – musi być największym skarbem nie tylko dla rodziców, ale też dla państwa polskiego. Zapewnił, że rząd zrobi wszystko, by nie były to tylko hasła, ale też realne działania, dopłaty, tworzenie nowych miejsc w żłobkach, by panie mogły godzić swoje plany rodzinne z aspiracjami zawodowymi.

"Z tej drogi nie zejdziemy" – powiedział.

"Będziemy w najbliższych trzech latach tworzyć dodatkowe 100 tys. miejsc w żłobkach i 500 tys. miejsc pracy. To jest w naszym planie i myślę, że to zmieni Polskę jeszcze bardziej na lepsze" – zapowiedział.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że badania pokazują, że wsparcie w opiece nad dziećmi do lat trzech jest potrzebne i rząd to wsparcie wzmacnia.

"To turbodoładowanie programu +Maluch plus+, to 100 tys. nowych miejsc w żłobkach, z budżetem 5,5 mld zł – podkreśliła. Zapowiedziała prostsze zasady jego prowadzenia dla samorządów.

"Serce rośnie, bo tak naprawdę w sercu polityki Prawa i Sprawiedliwości jest rodzina (...). To wsparcie rodzin pod względem finansowym, odmiana sytuacji polskich rodzin poprzez programy, od naszego sztandarowego programu +Rodzina 500 plus+, poprzez programy, które wprowadziliśmy w tym roku: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, dofinansowanie do opieki żłobkowej" – powiedziała Maląg. "Nie zapominamy o polskich rodzinach. To jest nasz priorytet" – podkreśliła.

"Te działania, te setki miliardów złotych, które trafiają do polskich rodzin, to przede wszystkim zmiana oblicza, zmiana spojrzenia, to inwestycja w rodzinę. Ta inwestycja w rodzinę jest naszym obowiązkiem, to jest przede wszystkim działanie ku przyszłości" – powiedziała minister. "Dziś włączamy szósty bieg, szósty bieg, jeśli chodzi o program +Maluch plus+" – dodała.

Szefowa resortu rodziny wskazała, że chodzi o to, by rodzice dzięki utworzeniu miejsc w żłobkach mogli zdecydować, czy chcą skorzystać z tej opieki instytucjonalnej, czy w inny sposób zapewnić opiekę swoim dzieciom.

"Nasze badania, nasze rozmowy z młodymi ludźmi pokazują, że wsparcie w opiece nad dziećmi do lat trzech jest potrzebne, i my to wsparcie wzmacniamy" – poinformowała.

"To turbodoładowanie programu +Maluch plus+ to 100 tys. nowych miejsc, które sobie złożyliśmy, z budżetem 5,5 mld zł" – podała Maląg. Zaznaczyła, że program będzie inaczej realizowany, na prostszych zasadach niż do tej pory. "Wypełniamy tutaj nasze zadanie. Powiedzieliśmy, że stwarzamy możliwość, tu podkreślam: stwarzamy możliwość, że w każdym samorządzie może powstać instytucjonalna opieka żłobkowa" – powiedziała. "To zadanie będziemy realizować przez trzy lata" – poinformowała.

Podała, że dofinansowywane będzie też utrzymanie miejsc opieki żłobkowej. "Na utrzymanie będziemy przekazywali miesięcznie na dziecko 837 zł" – przekazała. "To jest potężne wsparcie" – wskazała. "To jest potężne wyzwanie, ale to jest przede wszystkim wychodzenie naprzeciw polskim rodzinom" – podkreśliła Maląg w Pilawie.

Zaznaczyła, że nie będzie potrzeba wkładu własnego.

"To wychodzenie naprzeciw polskim rodzinom i to wsparcie jest konieczne" – zapewniła, przypominając całą sieć wsparcia dla rodziny.(PAP)

Autorzy: Aleksander Główczewski, Danuta Starzyńska-Rosiecka, Agata Zbieg

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Otwock
-1°C
wschód słońca: 07:12
zachód słońca: 16:25
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Otwocku

kiedy
2023-02-18 19:00
miejsce
Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-18 18:00
miejsce
Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-22 19:00
miejsce
Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-12 20:00
miejsce
Teatr Miejski, Otwock, ul. Armii...
wstęp biletowany