Cyberuzależnienia – kiedy i jak technologie cyfrowe i social media szkodzą dzieciom
Otwocka profilaktyk sierż. szt. Wioleta Wnuk podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą prowadzonych w szkołach zauważyła, że pandemia odcisnęła dotkliwe piętno na młodym pokoleniu. Coraz więcej młodych osób wykazuje duże uzależnienia od technologii cyfrowych, a hejt w Internecie stał się realnym problemem w szkole. By pomóc pedagogom i rodzicom w walce z nowymi zagrożeniami postanowiła zorganizować specjalnie dedykowaną konferencję.
Policja działając na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży od lat współpracuje z lokalnym samorządem. Dlatego i tym razem Starostwo Powiatowe w Otwocku objęło honorowym patronatem całe wydarzenie oraz pomogło w jego finansowaniu.
Konferencję rozpoczął od przywitania gości Komendant Powiatowy Policji w Otwocku insp. Przemysław Dębiński. Następnie, po krótkim wprowadzeniu, prof. Mariusz Jędrzejko rozpoczął wykład na temat cyberuzależnień. Poruszane były takie tematy jak:
- wpływ technologii na mózg dziecka,
- co to jest uczenie się przez wzory medialne,
- do czego prowadzi nadpobudzanie dziecka dopaminą.
Kolejną częścią konferencji był wykład Pani mgr Agnieszki Taper, która opowiadała m.in. o „higienie cyfrowej” w domu i szkole oraz niebezpieczeństwach, jakie niosą za sobą social media i technologie cyfrowe.
Na koniec spotkania zabrał głos Starosta Otwocki Krzysztof Szczegielniak, który podziękował prowadzącym za pomoc w edukacji na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.
sierż. szt. Patryk Domarecki/ea