9 grudzień 2022

Zawieszono śledztwo w sprawie gróźb pod adresem mniejszości niemieckiej

zdjęcie: Zawieszono śledztwo w sprawie gróźb pod adresem mniejszości niemieckiej / fot. PAP
fot. PAP
Prokuratura Rejonowa w Opolu zawiesiła śledztwo w sprawie gróźb, jakie latem tego roku otrzymali działacze trzech organizacji mniejszości niemieckiej w Polsce. Jak powiedział PAP Stanisław Bar, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu, śledczy czekają na odpowiedź partnerów z Francji.
REKLAMA

Na początku czerwca 2022 roku na skrzynki mailowe trzech organizacji mniejszości niemieckiej w Polsce wpłynął list zawierający jednoznaczne groźby w języku polskim i niemieckim pod adresem działaczy tych organizacji oraz drastyczne zdjęcia.

Doniesienie do prokuratury złożyły równolegle trzy organizacje mniejszościowe: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim, Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych Niemców na Śląsku Opolskim i Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej.

Prokuratura Rejonowa w Opolu wszczęła śledztwo pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa określonego w art. 119 i 256 kodeksu karnego, które za stosowanie bezprawnej groźby wobec grupy osób z powodu jej przynależności narodowej i publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych przewidują karę do pięciu lat pozbawienia wolności.

Jak dowiedział się PAP, śledztwo zawieszono. Powodem jest długi czas oczekiwania na odpowiedź strony francuskiej, do której prokuratorzy z Opola zwrócili się o wsparcie w znalezieniu autora gróźb w ramach międzynarodowej pomocy prawnej.

"Niektóre procedury w ramach współpracy międzynarodowej mogą się przeciągać. Nie oznacza to w żadnym stopniu, że zrezygnowaliśmy z poszukiwania sprawcy lub sprawców" - powiedział PAP prokurator Bar.

To nie pierwszy przypadek gróźb pod adresem mniejszości niemieckiej, do jakiego doszło w ostatnich latach. W 2017 roku Sąd Okręgowy w Opolu skazał 33-latka, który na stronie internetowej groził "wystrzelaniem" członków mniejszości, na osiem miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata oraz 2 tys. zł grzywny. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Otwock
-1.2°C
wschód słońca: 07:03
zachód słońca: 16:34
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Otwocku

kiedy
2023-02-18 19:00
miejsce
Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-18 18:00
miejsce
Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-22 19:00
miejsce
Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-12 20:00
miejsce
Teatr Miejski, Otwock, ul. Armii...
wstęp biletowany