5 grudzień 2022

W sprawie zbrodni vatowskiej służby zatrzymały kolejnych 11 osób; w tle faktury na 1,5 mld zł

zdjęcie: W sprawie zbrodni vatowskiej służby zatrzymały kolejnych 11 osób; w tle faktury na 1,5 mld zł / fot. PAP
fot. PAP
Policjanci CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami KAS pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Szczecinie, zatrzymali w sprawie zbrodni vatowskiej kolejnych 11 osób, wśród nich jest adwokat. Objęte śledztwem cztery gangi wprowadziły do obiegu faktury warte blisko 1,5 mld zł.
REKLAMA

Ta sprawa prowadzona jest od blisko trzech lat - przekazała PAP rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz. Pracują nad nią policjanci z szczecińskiego CBŚP wspólnie z zachodniopomorskim KAS pod nadzorem zachodniopomorskiego wydziału Prokuratury Krajowej.

"Śledztwo jest prowadzone wobec czterech zorganizowanych grup przestępczych, których członkowie zajmowali się wyłudzaniem podatku VAT, poprzez m.in. wystawianie nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT, a także praniem pieniędzy pochodzących z tego procederu" - podkreśliła policjantka.

"Z dotychczasowych ustaleń wynika, że do obiegu wprowadzono faktury warte blisko 1,5 mld zł, zaś w działalność przestępczą zamieszanych jest kilkaset podmiotów gospodarczych" - dodała rzeczniczka CBŚP.

Rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska podkreśliła natomiast, że do sprawy funkcjonariusze zatrzymali ostatnio kolejnych 11 osób. Wśród zatrzymanych był m.in. adwokat Piotr Ł. "Przeszukane zostały siedziby spółek, biur rachunkowych i mieszkania. Zabezpieczono m.in. dokumentację, nośniki danych i telefony komórkowe" - podała rzeczniczka szefa KAS.

Wszyscy podejrzani zostali doprowadzeni do Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. "Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustw podatkowych, połączonych z tworzeniem poświadczającej nieprawdę oraz nierzetelnej dokumentacji księgowej, jak również +prania pieniędzy+" - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Jak zaznaczyła PK, adwokatowi Piotrowi Ł. przedstawiono natomiast zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, utrudniania postępowania dotyczącego wielomilionowych wyłudzeń podatkowych oraz pomoc w uzyskiwaniu przez inną osobę fikcyjnych faktur VAT.

"Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa procesowego, grożącą podejrzanym surową karę, prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec adwokata Piotra Ł. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uznał, że wobec postawy procesowej podejrzanego, wystarczające będzie zastosowanie środków w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 300 tysięcy złotych oraz zawieszenia prawa wykonywania zawodu adwokata" - wyjaśniła PK.

"Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w wysokości do 500 tysięcy złotych, dozorów policji połączonych z zakazem kontaktowania się z współpodejrzanymi oraz zakazu opuszczania kraju" - podała PK.

Prokuratura Krajowa przypomniała, że są to kolejne zatrzymania w śledztwie prowadzonym wobec czterech zorganizowanych grup przestępczych o charakterze międzynarodowym, których członkowie m.in. wprowadzali do obiegu fałszywe faktury. "Prokurator od czerwca 2020 r. przedstawił zarzuty łącznie 246 podejrzanym. Aktualnie 22 podejrzanych pozostaje tymczasowo aresztowanych" - zaznaczyła PK.

"W maju 2022 r. na terenie Grand Canarii zatrzymano podejrzanych, którzy przy wykorzystaniu systemów informatycznych wystawiali fikcyjne faktury VAT. Zostali wydani w oparciu o Europejski Nakaz Aresztowania i aktualnie przebywają w aresztach śledczych na terenie kraju" - dodała PK.

Zatrzymanym za zarzucone czyny może grozić do 25 lat więzienia. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Otwock
2.8°C
wschód słońca: 07:16
zachód słońca: 16:19
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Otwocku

kiedy
2023-02-18 19:00
miejsce
Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-18 18:00
miejsce
Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-22 19:00
miejsce
Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-12 20:00
miejsce
Teatr Miejski, Otwock, ul. Armii...
wstęp biletowany