24 grudzień 2023

Wigilia dla 1,1 tys. potrzebujących w hali Międzynarodowych Targów Poznańskich

zdjęcie: Wigilia dla 1,1 tys. potrzebujących w hali Międzynarodowych Targów Poznańskich / fot. PAP
fot. PAP
Osoby ubogie, bezdomne, samotne, chore zasiadły w niedzielę w Poznaniu do wspólnego, wigilijnego stołu w jednej z hal Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wigilijny poczęstunek dla potrzebujących rokrocznie organizuje Caritas, w tym roku dla gości przygotowanych zostało 1,1 tys. miejsc.
REKLAMA

Długa kolejka gości ustawiła się przed bramą Targów już kilkadziesiąt minut przed rozpoczęciem spotkania. W przygotowaniu wigilii uczestniczyło około 400 wolontariuszy.

Na stołach nakrytych białym obrusem spożywano dania z karpia, barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i ciasta.

Rzeczniczka Caritas Maria Książkiewicz powiedziała PAP, że po poczęstunku każdy gość wychodzący z hali MTP otrzymuje paczkę wypełnioną świąteczną żywnością, słodyczami, kawą. Osobne paczki przygotowane zostały dla dzieci.

"Wigilia Caritas jest przeznaczona dla osób potrzebujących, dla osób w kryzysie bezdomności, dla każdego, kto nie chciałby być sam w tym wyjątkowym dniu. To przede wszystkim osoby, które na co dzień korzystają z jadłodajni. W mieście działają cztery jadłodajnie, są one pod opieką czterech zgromadzeń zakonnych. Także dziś są z nami siostry albertynki, urszulanki, franciszkanki i elżbietanki – to one dbają o tych ludzi każdego dnia" – powiedziała.

Obecne na wigilijnym spotkaniu urszulanka s. Małgorzata Laskowska oraz albertynki: s. Beata Salawa i s. Sergia Walczak powiedziały PAP, że dla osób potrzebujących bardzo ważne jest to, że są zapraszane na wigilijny poczęstunek właśnie w Wigilię, a nie dzień lub kilka dni wcześniej. "Oni po prostu chcą być naprawdę zauważeni we wspólnocie, chcą być w rodzinie, a my tworzymy dzisiaj jedną wielką rodzinę. Przychodzą tutaj nie tylko bezdomni, ale i wiele osób samotnych, osób, które po prostu nie mogą iść do swoich rodzin, bo są skłóceni" – powiedziała PAP jedna z sióstr.

Wielu gości wigilijnego spotkania siostry znają ze swojej codziennej pracy w jadłodajniach. Jak mówiły, po pomoc przychodzą całe rodziny, bezdomni, osoby owdowiałe, emeryci, renciści, osoby, które opuściły domy dziecka, osoby uzależnione, ludzie "w podartych butach, głodni, wyziębieni, którzy czasem nawet nie są w stanie utrzymać kubka".

"Zdarzyło mi się w mrozie tak, że wychodziłam na zewnątrz z talerzem zupy i z kubeczkiem i karmiłam wyziębionego człowieka. Gdy go napoiłam, nakarmiłam on nic nie powiedział. Widziałam jednak jego uśmiech, łzy w oczach – to mi wystarczyło, to daje energię, to przypomina, że jesteśmy potrzebne, że możemy naprawdę pomóc drugiemu człowiekowi" – powiedziała s. Sergia Walczak.

S. Małgorzata Laskowska zauważyła, że osób potrzebujących z roku na rok przybywa. "Nie jest chyba do końca prawdą, że ta stopa życiowa się podnosi. Jest coraz więcej potrzebujących, coraz więcej ludzi, którzy potrzebują serca, miłości, zobaczenia w nich człowieka. Po to nas Pan Bóg postawił przy tych ludziach, żebyśmy im niosły miłość, radość, pokój, żebyśmy były dla nich taką nadzieją" – powiedziała.

Do poczęstunku razem z potrzebującymi zasiadł metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. "Te organizowane na MTP od lat spotkania wnoszą przede wszystkim przełamywanie tej samotności, w której tkwi zazwyczaj człowiek, jeśli jest ubogi i potrzebuje pomocy. Wejście w dzień samej Wigilii jest dla nich bardzo ważne i to nie ze względu na jedzenie, tylko ze względu na pewną szczególną atmosferę, jaką otoczone są w Polsce wigilie" – powiedział.

Abp Gądecki zauważył, że w pomoc w organizację spotkania włączyło się bardzo wielu młodych wolontariuszy, uczniów poznańskich szkół. "Bardzo jestem wdzięczny dyrektorom, nauczycielom i samym uczniom, którzy tutaj się pojawiali. Oni ofiarowują coś cennego, swój czas, żeby okazać serce tym, którzy potrzebują" – powiedział.

Gości spotkania wigilijnego do środka wpuszczali m.in. wolontariusze: Szymon, Mikołaj i Bartek z II klasy Zespołu Szkół Mechanicznych im. KEN w Poznaniu. "Uczestnictwo w takim przedsięwzięciu daje satysfakcję, że możemy pomóc innym osobom. To czas nie tylko po to, by spędzić go z rodziną, ale także z osobami, które być może nie mają nikogo do wspólnego świętowania Bożego Narodzenia" – powiedział PAP jeden z nich.

Wigilijny poczęstunek dla kilkuset potrzebujących rokrocznie organizuje w Poznaniu także Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ mrr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Otwock
12.1°C
wschód słońca: 04:36
zachód słońca: 20:26
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Otwocku

kiedy
2024-06-01 19:00
miejsce
Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-09 17:00
miejsce
Teatr Miejski, Otwock, ul. Armii...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-09 20:30
miejsce
Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-11 20:00
miejsce
Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury,...
wstęp biletowany