18 marzec 2024

Gole Lewandowskiego, Buksy i Grosickiego

Robert Lewandowski, Adam Buksa i Kamil Grosicki to trzej piłkarze, spośród 27 powołanych przez selekcjonera Michała Probierza do kadry na baraże o awans do mistrzostw Europy, którzy w weekend zdobyli gole w meczach ligowych swoich klubów. Początek zgrupowania - w poniedziałek w Warszawie.

"Lewy" był najjaśniejszą postacią zwycięskiego meczu Barcelony z Atletico w Madrycie. Kapitan biało-czerwonych zdobył 13. ligowego gola w sezonie i zaliczył dwie asysty.

Także 13 trafień w tym sezonie ma w dorobku Buksa z Antalyasporu. Ostatnie zaliczył w sobotnim meczu z Besiktasem Stambuł (2:1), prowadzonym przez niedawnego selekcjonera polskiej kadry, Portugalczyka Fernando Santosa.

Trzecim kadrowiczem z golem w weekendowych spotkaniach klubowych był Grosicki, który z 11 bramkami jest trzecim strzelcem Ekstraklasy.

Wielu spośród wybrańców Probierza rozegrało pełne 90 minut, rezerwowymi byli Piotr Zieliński z Napoli i Nikola Zalewski z Romy, a kilku kadrowiczów z Anglii odpoczywało, gdyż mecze ligowe ich klubów zostały przełożone ze względu na rozgrywki krajowego pucharu.

Reprezentacja Polski, m.in. po wyjazdowych porażkach z Czechami, Mołdawią i Albanią, zajęła trzecie miejsce w swojej grupie eliminacji Euro 2024. Awans wywalczyli Albańczycy i Czesi, ale ma prawo wystąpić w barażach, głównie dzięki udziałowi dwa lata wcześniej (jeszcze pod wodzą Czesława Michniewicza) w najwyższej dywizji Ligi Narodów.

W czwartek na PGE Narodowym w Warszawie biało-czerwone zmierzą się z Estonią, a w przypadku zwycięstwa we wtorek 26 marca na wyjeździe spotkają się w meczu o awans z lepszym w parze Walia - Finlandia.

Weekendowe występy kadrowiczów w klubach:

bramkarze:

Marcin Bułka (Nice) - 90 minut w meczu ligowym z RC Lens (3:1)

Łukasz Skorupski (Bologna) - 90 minut w meczu ligowym z Empoli (1:0)

Wojciech Szczęsny (Juventus Turyn) - 90 minut w meczu ligowym z Genoą (0:0)

obrońcy:

Jan Bednarek (Southampton FC) - angielski klub pauzował

Bartosz Bereszyński (Empoli) - 90 minut w meczu ligowym z Bologną (0:1)

Paweł Bochniewicz (SC Heerenveen) - 90 minut w meczu ligowym z Feyenoordem Rotterdam (2:3)

Matty Cash (Aston Villa) - od 46. minuty w meczu ligowym z West Ham United (1:1)

Paweł Dawidowicz (Verona) - do 57. minuty w meczu ligowym z Milanem (1:3)

Jakub Kiwior (Arsenal Londyn) - angielski klub pauzował

Tymoteusz Puchacz (FC Kaiserslautern) - 90 minut w meczu ligowym z Hannoverem 96 (1:1)

Bartosz Salamon (Lech Poznań) - 90 minut w meczu ligowym z Wartą Poznań (2:0)

Sebastian Walukiewicz (Empoli) - 90 minut w meczu ligowym z Bologną (0:1)

pomocnicy:

Przemysław Frankowski (RC Lens) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z Nice (1:3)

Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin) - 90 minut i gol w meczu ligowym z Koroną Kielce (1:1)

Dominik Marczuk (Jagiellonia Białystok) - 89 minut i żółta kartka w meczu ligowym z Radomiakiem

Radom (2:0)

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion) - angielski klub pauzował

Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad) - do 63. minuty w meczu ligowym z Lokomotiwem Sofia

(6:0)

Taras Romanczuk (Jagiellonia Białystok) - 90 minut w meczu ligowym z Radomiakiem Radom (2:0)

Bartosz Slisz (Atlanta United) - mecz z Orlando City w poniedziałek

Damian Szymański (AEK Ateny) - grecki klub pauzował

Sebastian Szymański (Fenerbahce Stambuł) - do 83. minuty w meczu ligowym z Trabzonsporem (3:2)

Nicola Zalewski (AS Roma) - rezerwowy w meczu ligowym z Sassuolo (1:0)

Piotr Zieliński (SSC Napoli) - rezerwowy w meczu ligowym z Interem Mediolan (1:1)

napastnicy:

Adam Buksa (Antalyaspor) - 90 minut, gol i żółta kartka w meczu ligowym z Besiktasem Stambuł

(2:1)

Robert Lewandowski (FC Barcelona) - 90 minut i gol w meczu ligowym z Atletico Madryt (3:0)

Krzysztof Piątek (Istanbul Basaksehir) - 90 minut w meczu ligowym z Ankaragucu (1:2)

Karol Świderski (Verona) - od 57. minuty w meczu ligowym z Milanem (1:3)