6 grudzień 2022

Bądźmy bezpieczni zimą

zdjęcie: Bądźmy bezpieczni zimą / fot. PAP
fot. PAP
O zachowanie bezpieczeństwa w okresie zimowym zwrócił się wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Przypomniał m.in. by nie wchodzić na lód, o zagrożeniach pożarowych oraz czadzie. Apelował też, by nie być obojętnym wobec osób mogących narazić się na wychłodzenie organizmu.
REKLAMA

Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie Radziwiłł przypomniał, o problemie bezdomności. Apelował o informowanie służb o osobach, które są na dworze mimo niskich temperatur, szczególnie wieczorem.

"Nie pozostawajmy obojętni. O takiej osobie trzeba zawsze poinformować odpowiednie służby - policję, straż miejską, można też skorzystać z telefonu urzędu wojewódzkiego - 987" - mówił. Wychłodzenie prowadzi nieuchronnie do śmierci - przypomniał wojewoda, który jest lekarzem.

"Przechodząc obojętnie, możemy stać się współodpowiedzialnymi za czyjąś śmierć" - podkreślił.

Zaznaczył, że 16 gmin na Mazowszu nie zorganizowało pomocy dla bezdomnych. Wezwał je do natychmiastowej reakcji.

Przestrzegał też przed wchodzeniem na lód i zabawami - głównie dzieci - na lodzie. "Na lód na zbiornikach, jeziorach czy rzekach nie można wchodzić. Jeśli będą warunki - mocny mróz, to można zorganizować ślizgawki w miejscach, gdzie nie ma głębokiej wody, a nie wchodzić w inne miejsc" - mówił.

Apelował też o alarmowanie o osobach, które na takich obszarach się znalazły, ale nie ratowanie ich, zęby samemu nie narazić się na utratę życia.

Radziwiłł przestrzegał też przed czadem i pożarami - apelował o fachowe przejrzenie urządzeń, które wykorzystujemy do ogrzewania, instalacji elektrycznych czy gazowych.

Przypomniał, że czadu nie czuć, nie widać, dlatego jedynym sposobem na to są urządzenia - czujki czadu. Prosił, by każda osoba, która ma w domu źródło ciepła, w którym się coś pali, miała - kupiła taką czujkę.

Podkreślił, że w nawet nieoczywistych przypadkach złego czy gorszego samopoczucia w takich miejscach, gdzie może powstawać czad pamiętać o tym i natychmiast opuścić takie pomieszczenie. Gdy taka osoba straci przytomność jest to już w zasadzie droga do śmierci - przypominał takie coroczne zdarzenia wojewoda.

Zastępca komendanta wojewódzkiego straży pożarnej Artur Gonera apelował o montowanie czujek czadu i dymu, które alarmując ratują ludzkie życie. Prezentował małe urządzenia, które kosztują kilkadziesiąt złotych. Przypominał o sprawdzaniu baterii co jakiś czas i kontroli jej okresu przydatności - najczęściej po 10 latach czujki trzeba wymienić na nową.

Podał, że od 1 października na Mazowszu straż 40 razy interweniowała w związku z czadem, 13 osób zostało poszkodowanych w tym kilkoro dzieci. Dodał, że w tym czasie strażacy gasili 800 pożarów, w których poszkodowanych zostało 40 osób, a osiem poniosło śmierć.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ ok/

.

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Otwock
-1°C
wschód słońca: 07:12
zachód słońca: 16:25
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Otwocku

kiedy
2023-02-18 19:00
miejsce
Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-18 18:00
miejsce
Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-22 19:00
miejsce
Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-12 20:00
miejsce
Teatr Miejski, Otwock, ul. Armii...
wstęp biletowany