29 marzec 2018

Biedronka w Otwocku może mieć cofnięte pozwolenie

zdjęcie: Biedronka w Otwocku może mieć cofnięte pozwolenie / fot. pexels / nadesłane / 145979
fot. pexels / nadesłane / 145979
Mieszkańcy  ul. Wawerskiej protestują przeciw budowie centrum handlowego Biedronka pod oknami, obawiając się szkodliwego azbestu. Prezydent miasta obiecuje pomoc.
Mieszkańcy budynków okolic ulicy Wawerskiej i Piastowej w Otwocku są zbulwersowani sposobem prac rozbiórkowych pod inwestycję budowy nowego centrum handlowego Biedronka. Ich obawy budzi nie tylko sposób wykonania prac rozbiórkowych i brak zabezpieczenia azbestu z dachów obecnych budynków. Azbest jest uznany za bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Jest substancją rakotwórczą pierwszej kategorii, a jego odpady klasyfikuje się jako odpady niebezpieczne. W Polsce obowiązuje „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski”. Obecnie w Polsce około 85% azbestu znajduje się w wyrobach budowlanych.

Mieszkańcy są zaskoczeni faktem budowy tak dużego centrum handlowego Biedronka w miejsce pierwotnie obiecanego sklepu ogrodniczego …

- informowano nas o budowie sklepu ogrodniczego. Tymczasem teraz, pomiędzy budynkami mieszkalnymi powstaje duże centrum spożywczych sklepów Biedronka z parkingiem i miejscem dla dostaw - tłumaczą przedstawiciele mieszkańców ul. Wawerskiej.

Mieszkańcy zwrócili się do Prezydenta miasta Otwock, Zbigniewa Szczepaniaka o pomoc i interwencję, domagając się cofnięcia pozwolenia na budowę tak dużej inwestycji. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Urząd Prezydenta miasta najprawdopodobniej przychyli się do wniosku mieszkańców. - Sprawę zgłosili do mnie mieszkańcy, dlatego wniosłem do Inspektoratu zbadanie sprawy.  Obecnie w miejscu inwestycji, trwa rozbiórka wcześniejszej zabudowy gdzie znajduje się m.in. azbest. W tym przypadku doszło do wielu uchybień związanych z procedurami utylizacji azbestu. Sprawą zatem zajmie się odpowiednia jednostka. Co do wstrzymania w ogóle inwestycji, nie chcę przesądzać. Wszystko oprzemy na podstawie wyników kontroli - podkreśla prezydent Otwocka, Zbigniew Szczepaniak.

- Budowa tak dużego supermarketu spożywczego jak Biedronka, z miejscami postojowymi dla klientów oraz dostaw towarów, nie może powstawać bez zgody okolicznych mieszkańców i w bezpośrednim pobliżu budynków mieszkalnych - podkreśla niezależny ekspert planowania przestrzennego.

Źródło: BusinessJournal.pl

materiał partnerski.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Otwock
-2.9°C
wschód słońca: 07:05
zachód słońca: 16:32
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Otwocku

kiedy
2023-02-18 19:00
miejsce
Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-18 18:00
miejsce
Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-22 19:00
miejsce
Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-12 20:00
miejsce
Teatr Miejski, Otwock, ul. Armii...
wstęp biletowany