5 grudzień 2022

Ostatnia przysięga wojskowa terytorialsów mazowieckiej piątki

fot. nadesłane
Chcą bronić niepodległości i granic, a w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. W sobotę 3 grudnia ponad trzydziestu ochotników złożyło przysięgę wojskową na sztandar 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”.
REKLAMA
Tuż przed południem 3 grudnia br. na terenie kompleksu koszarowego ciechanowskiej Brygady, ponad 30 ochotników wypowiedziało słowa roty przysięgi wojskowej. Dla najmłodszych żołnierzy mazowieckiej „piątki” to przełomowy dzień zwieńczający trud szkolenia i potwierdzający zobowiązanie wobec Ojczyzny. Szesnaście dni temu przekroczyli bramę koszar jednostki w Ciechanowie, zostawiając za nią swoje dotychczasowe życie. Chcieli się przeszkolić i stanąć ramię w ramię z ochotnikami Wojsk Obrony Terytorialnej, której liczebność przekroczyła już 35tyś. żołnierzy. Dla terytorialsów z 5MBOT to początek żołnierskiej drogi. Kończąc szesnastodniowe szkolenie podstawowe, rozpoczynają 3-letni cykl, na który składa się szkolenie indywidualne, specjalistyczne oraz zgrywające. Zrealizują je w systemie rotacyjnym, niekolidującym z życiem zawodowym czy nauką.

Wśród przysięgających był m.in. Mistrz Polski w rzucie młotem, Mistrz Polski w rzucie dyskiem i złota medalistka Mistrzostw Świata w kajakarstwie. Wśród ochotników, którzy ukończyli 16-dniowe szkolenie w 5MBOT, był również: trener personalny, inżynier budowy ds. odnawialnych źródeł energii oraz organizator szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa. Ochotnicy powtarzali wielokrotnie, że sytuacja za naszą wschodnią granicą pokazuje, że przeszkolone społeczeństwo jest gwarantem bezpieczeństwa w niepewnych czasach, dlatego zdecydowali się zasilić szeregi WOT.

Zdecydowałam się wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej, bo to obowiązek każdego Polaka, żeby w razie potrzeby wiedział, co może zrobić dla Ojczyzny. Każdy z nas powinien bronić swojego kraju, pamiętać o swojej tożsamości, wiedzieć jakie priorytety dla nas Polaków powinny być najważniejsze, czyli obrona granic, obrona naszego kraju, obrona naszych obywateli. Sama przysięga była podniosłą chwilą, jednym z ważniejszych momentów w moim życiu – powiedziała szer. Karczewska, żołnierz 5MBOT.


W tym ważnym wydarzeniu towarzyszyły żołnierzom stęsknione rodziny. Jak sami przyznali, dla nich był to równie wzruszający moment.

Mam już 82 lata. Przyjechałem po to, żeby zobaczyć moją chrześnicę w mundurze, już jako żołnierza. Wiele osób z naszej rodziny było w wojsku, sam też byłem, dlatego jestem głęboko poruszony. Nie ukrywam, że zaskoczyła nas wszystkich, że podjęła się tak trudnej roli, bo być żołnierzem w dzisiejszych czasach wymaga odwagi – spuentował ojciec chrzestny szer. Karczewskiej.

To ostatnia przysięga wojskowa żołnierzy 5MBOT w tym roku. W najbliższym czasie rozpocznie się szkolenie podstawowe w ramach projektu „Ferie z WOT”, którego termin dostosowany jest do międzysemestralnej przerwy w nauce. 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Otwock
-0.9°C
wschód słońca: 07:22
zachód słońca: 16:12
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Otwocku

kiedy
2023-02-18 19:00
miejsce
Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-18 18:00
miejsce
Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-12 20:00
miejsce
Teatr Miejski, Otwock, ul. Armii...
wstęp biletowany