Już 5-latek może uratować życie osobie, która doznała udaru mózgu - musimy go tylko tego nauczyć

• Statystyki są szokujące: na świecie co 6 sekund ktoś doznaje udaru mózgu. W Polsce to ok. 80 tys. osób rocznie, z czego aż 30 tys. umiera w ciągu miesiąca.
• Udar mózgu to stan zagrażający życiu, w którym ważna jest naprawdę błyskawiczna reakcja.
• Przeprowadzone badania pokazują, że nawet 5-letnie dziecko może rozpoznać charakterystyczne objawy udaru mózgu u osoby, z którą przebywa i odpowiednio zareagować – wykręcić numer alarmowy 112 i wezwać karetkę. Wystarczy je tylko tego nauczyć.
Program edukacyjny FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1-3 będzie realizowany w Polsce już po raz trzeci w maju br. W pierwszych dwóch edycjach wzięło udział blisko 20 000 dzieci i ponad 920 szkó i przedszkoli z całego kraju. Program spotkał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem zarówno ze strony nauczycieli, rodziców, jak i samych dzieci.Pomimo znacznego postępu, jaki dokonał się w ostatnich latach w Polsce w zakresie diagnostyki i terapii udaru mózgu, nadal pozostaje on jedną z najczęstszych przyczyn zgonu i najczęstszą przyczyną niepełnosprawności u osób dorosłych. Zarówno w swojej praktyce klinicznej, jak i w życiu prywatnym, niejednokrotnie spotykamy osoby, które go doznały i borykają się z jego konsekwencjami. Nie jesteśmy jednak bezsilni. Odpowiednia edukacja, najlepiej prowadzona już od najmłodszych lat, może stać się naszym ogromnym sprzymierzeńcem w zapobieganiu katastrofalnym skutkom udaru mózgu. Takim projektem jest program FAST Heroes, powstały w ramach Inicjatywy Angels. Zyskał on poparcie Światowej Organizacji Udaru Mózgu, a w Polsce wielu ekspertów w dziedzinie neurologii – zauważa dr hab. n. med. Adam Kobayashi, prof. uczelni, przewodniczący Sekcji Chorób Naczyniowych Mózgu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
Organizatorzy programu, Inicjatywa Angels, która od lat prowadzi wytężone działania mające na celu poprawę jakości leczenia pacjentów z udarem mózgu oraz zwiększenia liczby oddziałów udarowych w Polsce i na świecie, mają nadzieję, że również w tej edycji do programu dołączą kolejne placówki edukacyjne i tysiące dzieci.Program edukacyjny FAST Heroes to niezwykle potrzebna inicjatywa. Sam znam osoby, które doznały udaru mózgu – ostatnio właśnie z tego powodu do szpitala trafiła moja koleżanka. Dlatego ponownie już, jako Fundacja, wspieramy ten niezmiernie wartościowy program i staramy się pomóc w jego popularyzacji. Wiem też, że spotyka się on z bardzo pozytywnym odbiorem środowiska nauczycielskiego, z czego się niezmiernie cieszę. Bardzo gorąco zachęcam wszystkie przedszkola i szkoły do przystąpienia do programu. Pragnę nadmienić, że jest on nie tylko wartościowy merytorycznie, ale też atrakcyjny wizualnie, co sprawia, że dzieci bardzo chętnie w nim uczestniczą, równocześnie świetnie się bawiąc – mówi Marcin Korczyc, nauczyciel i prezes Fundacji „Ja, Nauczyciel”.
Szczegółowe informacje na temat kategorii i warunków uczestnictwa znajdują się na stronie:Dr Sebastian Szyper, prezes Stowarzyszenia „Udarowcy – Liczy się Wsparcie” zauważa, że: program edukacyjny FAST Heroes w przystępny sposób i dostosowany do wieku dzieci, pomaga przekazywać wiedzę potencjalnie ratującą życie. Już 5-latek może nauczyć się rozpoznawać charakterystyczne objawy udaru mózgu i odpowiednio zareagować. Dlatego postanowiliśmy objąć tę wyjątkową inicjatywę patronatem Stowarzyszenia Udarowcy. Wierzymy głęboko, że uczestnictwo w programie może realnie podnieść wiedzę na temat udaru mózgu, nie tylko wśród najmłodszych, ale także ich rodziców i dziadków.
https://pl-pl.fastheroes.com/awards//
Szczegółowe informacje na temat programu i rejestracji placówek:
www.fastheroes.com
Facebook:
https://www.facebook.com/FastHeroesPolska
Video na temat programu FAST Heroes zrealizowane przez telewizję BBC:
https://vimeo.com/668196774/b2125b4645
***
PROGRAM FAST HEROES – NAUKA PRZEZ ZABAWĘ
Program FAST Heroes został opracowany przez Wydział Polityki Edukacyjnej i Społecznej Uniwersytetu Macedońskiego oraz międzynarodowe grono specjalistów, metodyków nauczania i ekspertów medycznych. Jest przeznaczony dla dzieci w wieku 5-9 lat. Składa się z 5 zajęć edukacyjnych, prowadzonych z wykorzystaniem atrakcyjnych graficznie zeszytów ćwiczeń i e-booków, podczas których członkowie Załogi FAST – charyzmatyczni dziadkowie Frank i Arnold, babcia Sophia oraz ich wnuczek Timmy - w prosty i przystępny sposób prezentują dzieciom najbardziej charakterystyczne objawy udaru mózgu i uczą, kiedy i dlaczego należy zadzwonić pod numer alarmowy 112. Pozyskaną wiedzą najmłodsi mogą się później dzielić ze swoimi rodzicami i dziadkami.