13 listopad 2022

NFZ sfinansuje operację wady serca 8-letniego Eryka, która zostanie przeprowadzona w USA

zdjęcie: NFZ sfinansuje operację wady serca 8-letniego Eryka, która zostanie przeprowadzona w USA / fot. PAP
fot. PAP
NFZ sfinansuje operację 8-letniego Eryka, który urodził się z wadą serca - poinformował w niedzielę na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. Operacja zostanie przeprowadzona w Stanach Zjednoczonych.
REKLAMA

Zbiórkę na leczenie Eryka zorganizował Caritas Polska. Jak wynika z informacji opublikowanych na stronie Caritasu, wada serca, z którą urodził się chłopiec występuje u mniej niż 0,05 proc. noworodków.

"U tych dzieci dochodzi do niedorozwoju lewej części serca, która jest odpowiedzialna za pompowanie krwi bogatej w tlen, do tętnicy głównej i za jej pośrednictwem do całego ciała" - napisali autorzy komunikatu.

Dodali, że Eryk przeszedł już dwie operacje i powinien przejść trzecią, jednak zabieg, który może uratować jego życie, nie może zostać przeprowadzony w Polsce. "Jedyną nadzieją dla Eryka jest leczenie w Stanach Zjednoczonych" - zaznaczyli.

W niedzielę dziennikarka TV Republika Ilona Januszewska zamieściła na Twitterze wpis: "Cuda się zdarzają! Cała Polska zbierała na leczenie Eryka! Był też bohaterem programu +NaPomoc+ w TV Republika. Zebrano 9 mln zł, jednak na drugą operację zabrakło. Dostaliśmy wiadomość: NFZ sfinansuje leczenie w USA za kilka milionów złotych".

Na wpis zareagował minister zdrowia Adam Niedzielski. "To nie cuda. Jeśli leczenie nie może zostać przeprowadzone w terminie niezbędnym z punktu widzenia aktualnego stanu zdrowia albo leczenie nie może zostać przeprowadzone w Polsce to NFZ, po przeanalizowaniu sprawy, wydaje zgodę na leczenia za granicą i finansuje je" - napisał minister zdrowia na Twitterze. (PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ akub/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Otwock
2.8°C
wschód słońca: 07:16
zachód słońca: 16:19
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Otwocku

kiedy
2023-02-18 19:00
miejsce
Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-18 18:00
miejsce
Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-22 19:00
miejsce
Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-12 20:00
miejsce
Teatr Miejski, Otwock, ul. Armii...
wstęp biletowany